poniedziałek, 22 maja 2017

Słowa, które leczą

Są ludzie, których ręce leczą. Na przykład pan Łukasz, ponieważ udało mu się naprawić mój komputer. Są zwierzęta, które pomagają w leczeniu chorób albo w rehabilitacji. Są też książki, których lektura może uzdrowić. Naprawdę!

instagram.com/a.siecla


O biblioterapii i bajkoterapii nie mówi się w Polsce zbyt dużo, a szkoda. Rzeczywiście, nazwa jest nieco myląca, bowiem uznaje się ją za leczenie za pomocą Biblii. Przyznajcie sami, słyszeliście kiedykolwiek o leczeniu za pomocą słowa czytanego? Pewnie uznacie to za kolejną fanaberię - oto po wszystkich terapiach muzyką, zwierzętami, przyszła kolej na książki. Teraz pojawia się pytanie: jakie schorzenia można leczyć literaturą i co wybrać, aby otrzymać jak najlepsze efekty?
W Wielkiej Brytanii istnieje już coś takiego jak fiction prescription, czyli przepisywanie książek na receptę przez terapeutów, psychologów, biblioterapeutów. Byłoby cudownie, gdyby i u nas pojawiło się coś takiego! :)

Dobra, ale do rzeczy. Za pomocą literatury można: wyleczyć przede wszystkim lęki (szczególnie u dzidziusiów), podnieść zbyt niską samoocenę, pomóc rozwiązać problemy natury osobistej i tak dalej. Warto dodać, że w przypadku dzieci biblioterapię nazywa się bajkoterapią. Na rynku istnieje wiele książeczek (prym wiodą skandynawskie), które pomagają dzieciom radzić sobie z traumą po śmierci bliskiej osoby, rozwodzie rodziców, lękiem przed ciemnością albo obcymi. 

Proces biblioterapii i bajkoterapii można wspomagać filmami, muzyką, malarstwem - możliwości są nieograniczone. Potrzeba tylko dobrowolnej zgody na przeprowadzenie procesu, dogłębne zbadanie problemu trapiącego pacjenta, wrażliwej osoby, która zajęłaby się cyklem. To tak w uproszczeniu. 

A co czytać? Proszę bardzo, można na przykład:

Znalezione obrazy dla zapytania pinokio gif
tumblr
Carlo Collodi - Pinokio 
Wspiera przy niepowodzeniach w nauce.

Znalezione obrazy dla zapytania ania z zielonego wzgórza gif
google.pl
Lucy M. Montgomery - Ania z Zielonego Wzgórza
Przygody Ani można poczytać w przypadku pojawienia się problemów z wyrażaniem uczuć i emocji.

Znalezione obrazy dla zapytania brzydkie kaczątko gif
google.pl
Baśń Brzydkie Kaczątko
W przypadku braku akceptacji dla inności.

Oprócz tego: Porozmawiajmy o śmierci... pod red. Beaty Antoszewskiej i Józefa Binnebesela, wszystkie Muminki, felietony Reginy Brett, Opowieści z Narnii C. S. Lewisa, itd. Co ciekawe, Wanda Kozakiewicz do książek biblioterapeutycznych zalicza dzieła Paulo Coelho. Warto zajrzeć do książek tej badaczki, a także Ireny Boreckiej w celu zapoznania się z innymi przykładami leczniczych książek.

A przede wszystkim - na co wskazuje wiele badań - jednym z najlepszych tekstów biblioterapeutycznych jest Pismo Święte.


Jesteście zainteresowani tematem? Ja uwielbiam świadomość, że słowo pisane może leczyć, to coś niesamowitego! Na wrocławskim Uniwersytecie są nawet podyplomowe studia z biblioterapii.

Na koniec prywata. Nie mam bynajmniej zamiaru pisać "zawieszam", jak robiło się w czasach fotobloga i czekać na komentarze "Nie zawieszaj!! :(", ale jednak muszę przyznać, że prawdopodobnie zanosi się na dłuższą nieobecność na blogasku. Właśnie jestem na ostatniej prostej na studiach i mimo najszczerszych chęci nie mam czasu ani na pisanie, ani czytanie. Do zobaczenia w czerwcu! :)

2 komentarze:

  1. Nie słyszałam o czymś takim, ale to jest naprawdę fajne. Może więcej osób zaczęło by czytać, bo wiadomo jak to jest z czytelnictwem w naszym kraju.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Serdecznie zachęcam do wyszukania "biblioterapii" w czeluściach Internetu. To super sprawa :)

      Usuń