niedziela, 12 marca 2017

W co się ubrać? Pięć propozycji

Nadchodząca wielkimi krokami wiosna zalotnie szepcze, że już pora na zmiany w garderobie. Jednak czy uważacie, że czuję się na tyle kompetentną osobą w kwestii doboru stroju, aby radzić innym? No właśnie, raczej nie. Tym zajmuje się Mówmimoniska, skądinąd moja wspaniała koleżanka, do odwiedzenia której serdecznie zapraszam. Skąd więc tytuł wpisu? Otóż dziś porozmawiamy sobie o strojach, które nosili literaccy bohaterowie! Gotowi? Zatem - zaczynamy.
instagram.com/a.siecla

Młody Werter, który cierpi. Pamiętacie będącego symbolem romantyzmu młodego Wertera? Większość uczniów, którzy przerabiają lekturę "Cierpienia młodego Wertera" ma ochotę go dobić, zamiast przejmować się jego losem. Goethe stworzył bowiem obraz ówczesnego emo - człowieka o skłonnościach do samodestrukcji, buntownika, który widzi świat przez pryzmat marzeń i poezji. Przy okazji omawiania postaci Wertera warto wspomnieć o przypadłości także współczesnego świata, czyli Weltschmerzu (bólu świata). Tajemniczy Weltschmerz najczęściej prowadził do aktów samobójczych. Warto też wspomnieć, że po publikacji powieści liczba samobójstw wśród młodzieży wzrosła. A chyba nie o to Goethemu chodziło.
Ale dziś nie o tym. Okazuje się, że młody Werter był trendsetterem! Stylizacja, którą nosił, a były to żółta kamizelka i niebieski frak, stała się wtedy bardzo popularna.

MAŁGORZATA SKIBIŃSKA - WordPress.com

A skoro o romantyzmie mowa - Słowacki pisywał wiele listów do matki, w których wymieniał w co jest ubrany. Dziś po prostu wysłałby jej selfie. :)

Brnąc dalej w temat jednej z najpiękniejszych epok literackich, tym razem oddamy głos Adamowi Mickiewiczowi. Nasz wieszcz narodowy ze sporym znawstwem materiałów i elementów kobiecej garderoby opisywał w "Panu Tadeuszu" stroje Telimeny lub Zosi. (Spróbujcie spytać swoich chłopaków czym są: body, apaszka, bolerko albo baskinka!)

Tak o Telimenie napisał Mickiewicz: "W szmaragdzie bujnych traw, na krwawnikowym szalu, w sukni długiej, jak gdyby w powłoce koralu, od której odbijał się włos z jednego końca, z drugiego czarny trzewik; po bokach błyszcząca śnieżną pończoszką, chustką, białością rąk, lica, Wydawała się z dala jak pstra gąsienica, Gdy wpełźnie na zielony liść klonu." W ogóle, "Pan Tadeusz" jest książką tak pełną kolorów, że powstał niejeden artykuł na ten temat. Zobaczcie choćby ile barw jest w tym króciusieńkim fragmencie. 

Culture.pl
Wróćmy jednak do rzeczywistości i pochylmy się nad współczesnymi fashionistkami. Jedną z nich bez wątpienia jest Louisa Clark z niezwykle popularnej książki "Zanim się pojawiłeś" Jojo Moyes. Lou uwielbia stroić się w niebanalne i kolorowe ciuchy, a jej ukochanym elementem garderoby są rajstopy w żółto-czarne paski. Oprócz tego, uwagę kobiet na całym świecie przykuła czerwona sukienka bohaterki, którą włożyła na koncert w filharmonii. Pracujący przy ekranizacji z niezwykłym wyczuciem odwzorowali styl Lou i ubrali ją tak:

Custom Celebrity Dresses
Pinterest
Pamiętacie marzycielkę z Zielonego Wzgóza - Anię? Cóż, owa sierota zawsze ubrana w dość ciemne i praktyczne stroje przez całe życie marzyła o sukni całej z falban i ozdób. W końcu jej opiekun Mateusz ofiarował jej takową pod choinkę. Wyglądała ona mniej więcej w tym stylu:

The Unbearable Bookishness of Blogging
I wreszcie może jeszcze wspomnijmy o Edwardzie Cullenie i jego słynnym płaszczu szytym specjalnie na potrzeby filmu. O, właśnie tym:

Black-leatherjacket.com

Na pewno jest jeszcze wiele typowych książkowych "modniś". No choćby Iza Łęcka z "Lalki", damy z powieści Jane Austen albo... podsuńcie mi jakiś pomysł w komentarzach!Brak komentarzy:

Prześlij komentarz