poniedziałek, 1 sierpnia 2016

Dlaczego posiadasz supermoc?

Znam odpowiedź na to pytanie, a i ty po przeczytaniu tego tekstu przestaniesz mieć wątpliwości. Nie mam tu bynajmniej na myśli czytania w myślach albo przewidywania przyszłości. Chodzi mi o coś jeszcze bardziej fantastycznego. Po prostu potrafisz sprawnie posługiwać się językiem polskim! Co to za duma, spytasz? Już spieszę z wyjaśnieniami.
instagram.com/a.siecla


Według różnych szacunków językiem polskim płynnie posługuje się około 44 miliony ludzi w Polsce i poza granicami naszego kraju w tzw. Poloniach. Nasz alfabet oparty jest na 32 literach, opcjonalnie 35, jeśli wliczyć w to 3 litery pojawiające się tylko w wyrazach obcego pochodzenia. Są to odpowiednio: Q, V i X.

www.koszulkomat.eu

Nie owijajmy w bawełnę - polszczyzna jest trudna. Mamy 7 przypadków, aspekt niedokonany i dokonany, od groma końcówek w odmianach... Może osoba, która nigdy nie zajmowała się fleksją (czyli odmianą wyrazów) tak tego nie dostrzega, jednak wystarczy jeden rzut oka na tabelę z końcówkami, jakie obowiązują w naszym języku, a zaczynam odczuwać coś na kształt podziwu i współczucia wobec cudzoziemców, którzy chcą się polskiego nauczyć.

Wymowa. "Żaba warzy żuru gar, a pod garem drżący żar". Takie i wiele innych połamańców tylko czyhają na użytkownicków polszczyzny. A przecież to wierzchołek góry lodowej, bowiem dzięki siedmiu dwuznakom (ch, cz, dz, dź, dż, rz, sz) możemy tworzyć nawet najbardziej szalone i niesamowite kombinacje! Niby wymowy duńskiego bardzo trudno jest się nauczyć. W porządku, ale niech ktoś tylko spróbuje podskoczyć kultowemu Grzegorzowi Brzęczyszczykiewiczowi z Chrząszczyżewoszyc w powiecie Łękołody!

Ortografia i interpunkcja. Czyli swoista droga przez mękę dla każdego, kto dopiero zaczyna przygodę z językiem polskim czy to obcokrajowca, czy pierwszoklasisty. Bo jak tu zapamiętać te wszystkie zasady i wyjątki, i że przecinki przed takim wyrazem, a przed innym nie? Zwracaj uwagę na poprawną pisownię, bądź ortograficznym nazistą wobec niereformowalnych ignorantów, ale nie martw się, że czasami popełnisz jakiś błąd. Prezydent też palnął gafę i żyje. 

www.se.pl

Przy okazji, pamiętasz jeszcze kiedy piszemy "rz", a kiedy "ó"? :)

A-ę, czyli znaki diakrytyczne, popularne "ogonki" są chlubą i wizytówką naszego języka. W 2013 roku ruszyła kampania mająca na celu ochronę charakterystycznych dla Polski liter. Pamiętajcie, że język polski jest ą-ę! A poza tym - istnieje różnica pomiędzy robieniem komuś laski i łaski, jak mówi prof. Bralczyk.

Historia mówi, iż w XVII w. język polski był językiem międzynarodowym. Czy trzeba dodawać coś więcej? Polszczyzna ma piękną i długą historię. Pierwsze znane, zapisane zdanie brzmi: Day, ut ia pobrusa, a ti poziwai zapisane w 1270. Zrozumieliście, co autor miał na myśli? No właśnie, należy zwrócić uwagę na ciągłą ewolucję języka. W przeciwieństwie do purystów Islandczyków, niewiele dziś zrozumielibyśmy czytając stare manuskrypty. 

Gwary i dialekty. Jakaż to piękna spuścizna po naszych przodkach! Przed nami - ich spadkobiercami - niezwykle trudne i odpowiedzialne zadanie krzewienia gwar, dialektów, a nawet języków (kaszubski). Moim polonistycznym autorytetem jest w tym przypadku prof. Jan Miodek, który zawsze na zajęciach podkreślał wartość gwar, a i sam płynnie mówi po śląsku. Dlatego bardzo się cieszę, że mam możliwość przysłuchiwać się gwarze wielkopolskiej, podziwiać jej różnorodność, pożyczki z języka niemieckiego, charakterystyczny zaśpiew na ostatniej sylabie. :) Ciekawostka: rok temu Juliusz Kubel przetłumaczył na gwarę poznańską Małego Księcia (Książę Szaranek).
www.verlag-tintenfass.de

Co prawda to nie wszystkie powody, dla których język polski jest taki wspaniały, ale mam nadzieję, że udało mi się przekonać choć jedną osobę, iż posługując się językiem polskim posiada supermoc! Nie zapomnij uczcić święta swej ojczystej mowy. Tenże przypada każdego 21 lutego.

Źródło: Shutterstock.

2 komentarze:

 1. O! To jest wpis, który powinien przeczytać każdy szanujący się bloger! Jak widzę "na prawdę" czy inne cuda na kiju to zastanawiam się: dlaczego?
  Kawał dobrej roboty! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Starałam się, dzięki za odwiedziny! :)

   Usuń