poniedziałek, 4 lipca 2016

Każda droga na szczyt jest inna. Przegląd biografii najlepszych piłkarzy

Dokładnie za tydzień wielkie święto europejskiej piłki nożnej, czyli EURO 2016 organizowane we Francji przejdzie do historii i stanie się tylko miłym wspomnieniem. To, które z państw wywalczy zaszczytny tytuł Mistrza Europy pozostaje jeszcze sprawą otwartą, bowiem każda z czterech drużyn półfinałowych prezentuje fantastyczny poziom.
Póki co to piękna impreza - pełna niespodzianek (Polska, Islandia, Walia), spektakularnych przegranych (Hiszpania, która nie obroni tytułu) oraz wpadek, jak choćby popularny na Twitterze #błądsędziego. :D Przez cały czerwiec i dziesięć dni lipca piłka nożna objęła panowanie nad Europą i pewnie innymi zakątkami świata. Stała się również wspaniałym pretekstem dla speców od PR-u i marketingowców. Słynni piłkarze sygnowali swoim nazwiskiem dziesiątki produktów - od spożywczych po zabawki. Szał nie ominął także branży wydawniczej. Już od wiosny mogliśmy zaobserwować prawdziwy wysyp biografii piłkarzy. Właściwie już każdy z nich, o ile jest jako tako rozpoznawalny, ma już swoją książkę. Poniżej przedstawię wam co ciekawsze z nich. Może na którąś się skusicie. :)

Niekwestionowanym królem piłkarskiej biografii w Polsce jest nie kto inny jak Robert Lewandowski, rzecz jasna. Na rynku znajdziemy aż sześć książek o Lewym w języku polskim i jedną po niemiecku. Najnowszą jest pozycja o wymownym tytule "Nienasycony". Zaś jedną z nich skierowano do dzieci. Jej tytuł brzmi "Lewy. Chłopak, który zachwycił świat". Czytalibyście? ;)

www.sendsport.pl
jastrzabpost.plNa drugim miejscu plasuje się Jerzy Dudek, który szczyci się trzema pozycjami z jego nazwiskiem na okładce. 

sport.wp.pl
www.empik.com
Innymi polskimi piłkarzami, o których napisano książki są na przykład: Jakub Błaszczykowski (tu spotykamy się z autobiografią, to znaczy, że Kuba brał udział w procesie jej powstawania) oraz Kamil Glik, czyli posiadacz autoryzowanej biografii "Liczy się charakter". W kwietniu tego roku wydano także biografię trenera Reprezentacji Polski, Adama Nawałki - Droga do perfekcji.

www.laczynaspilka.pl
www.sendsport.pl


Moda na biografie piłkarzy jest jeszcze większa za granicą. Pięć książek o Cristiano Ronaldo dostaniemy na naszym rodzimym rynku. Łatwo domyślić się, że w Hiszpanii bądź rodzimej Portugalii CR7 znajdziemy o wiele obszerniejszą bibliografię na jego temat. Równą liczbę książek przeczytać można o Lionelu Messim, dla niektórych królu piłki nożnej. 

futbolowyswiatksiazek.blogspot.com
www.labotiga.pl
Jeśli chcesz poczytać o swoim ulubionym piłkarzu zastrzegam, że najlepiej powinien być to zawodnik Realu albo Barcelony. Sportowcy z tych klubów bowiem najczęściej wydają książki sygnowane swoim nazwiskiem. Wśród nich są: Gerard Piqué, Xavi Hernandez, Andrés Iniesta, Iker Casillas czy Sergio Ramos.
Naprawdę trudno nie znaleźć egzemplarza o choćby jednym z ulubionych piłkarzy. Rynek jest wprost zalany książkami z uśmiechniętymi sportowcami na okładkach, z pięknym, motywacyjnym, nierzadko wymownym tytułem pod sławnym nazwiskiem. Czasami warto sięgnąć po taką lekturę, czasami jednak jest to tylko czcza gadanina, którą najlepiej sobie odpuścić. :) 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz