czwartek, 10 grudnia 2015

Czy znasz te psy? Subiektywna lista znanych literackich psów.

Zastanawialiście się kiedyś, ile imion literackich czworonogów potrafilibyście wymienić tak "od ręki"?
Na pomysł napisania tego tekstu wpadłam już dawno, a konkretnie w styczniu około pierwszej w nocy, gdy wspólnie z koleżanką i współlokatorką w jednej osobie pilnie przygotowywałyśmy się do kolokwium z historii literatury polskiej dwudziestolecia międzywojennego. Przy powtarzaniu treści lektur uznałyśmy, że "sporo było psów w tym międzywojniu". I tak narodziła się myśl, aby przejrzeć literaturę pod tym kątem. Na kartach rozmaitych powieści można znaleźć wielu czworonożnych pupilów. Czasami odgrywają pierwszoplanowe role, czasami pojawiają się tylko epizodycznie. Czy zawsze zwracamy na nie uwagę albo chociaż zapamiętujemy ich imiona i losy? Poznajcie słynne literackie psy!

1. Zacznijmy od bohatera Granicy Zofii Nałkowskiej - Fitka. Mieszkający w ogrodzie, w celu pilnowania rabatek kwiatowych pani Kolichowskiej. Karmiony raz dziennie i trzymany na łańcuchu, biedactwo. Był typowym psem podwórzowym. W rzeczonej powieści występuje jeszcze drugi czworonóg - Lulu, zupełne przeciwieństwo Fitka. Był to typowy pies domowy, nauczony wygód. Swego kolegę Fitka traktował z wyższością, a nawet pogardą.
2. Banga - wierny pies Poncjusza Piłata. Spotykamy się z nim w rosyjskim (arcy)dziele Mistrz i Małgorzata Michaiła Bułhakowa. Banga należał do dużych psów. Był szary i miał zaostrzone uszy. Poza tym, bał się burzy. Treść książki nie zdradza, do jakiej rasy można by zaliczyć Bangę. Możemy posiłkować się tylko ekranizacjami i ewentualnie snuć pewne przypuszczenia na ten temat. Na forum Salon Literacki, według jednego z użytkowników, Banga to dog niemiecki płowy, czyli:

dinoanimals.pl

3. Lassie to owczarek szkocki, którego kojarzą chyba wszyscy. Podobnie jak jego przygody. Powieść pt.: Lassie, wróć! została wydana w 1940 roku i zekranizowana dwukrotnie. Ów pieseł jest aktualnie ikoną kultury masowej. Znacie, prawda? :)

źródło

4. Szczeniaczek Nemrod jest bohaterem Sklepów Cynamonowych Brunona Schulza. Pisarz zawarł w dziele rozkoszny opis psiaka: "Piesek był aksamitny, ciepły i pulsujący małym, pospiesznym sercem. Miał dwa miękkie płatki uszu, niebieskawe, mętne oczka, różowy pyszczek, do którego można było włożyć palec bez żadnego niebezpieczeństwa, łapki delikatne i niewinne, z wzruszającą, różową brodaweczką z tyłu, nad stopami przednich nóg. Właził nimi do miski z mlekiem, żarłoczny i niecierpliwy, chłepcący napój różowym języczkiem, ażeby po nasyceniu się podnieść żałośnie małą mordkę z kroplą mleka na brodzie i wycofać się niedołężnie z kąpieli mlecznej." Przyznać się, kto się roztkliwił?
5. Saba - mastif obecny w powieści W pustyni i w puszczy Henryka Sienkiewicza. Mastify to bardzo rzadka rasa niezwykle silnych, muskularnych psów. Rzeczone zwierzę otrzymała Nel z okazji świąt Bożego Narodzenia. Imię to w języku arabskim znaczy "lew" i rzeczywiście dzięki swojej posturze w pewien sposób może kojarzyć się z królem zwierząt. 

psy-pies.com

6. Kolejnym psim bohaterem literackim jest piesek Miluś ze średniowiecznej opowieści o Tristanie i Izoldzie. Był podarunkiem od Tristana dla ukochanej. Dźwięk dzwoneczka zawieszonego przy jego szyi koił wszystkie troski i tęsknoty. Izolda jednak zawstydziwszy się z powodu tej niezwykłej właściwości (nie mogła ścierpieć tego, że ona jest wesoła, a Tristan gdzieś tam usycha za nią z tęsknoty) wyrzuciła dzwoneczek w morską otchłań. Bez obaw, psa sobie zostawiła. :)
7. "Ogary poszły w las." Tym zdaniem rozpoczął swoje dzieło Popioły Stefan Żeromski. Ogary wyglądają właśnie tak:

pl.wikipedia.org

Cóż, wprawdzie dziś nie przypada żadne psie święto, ale to nieważne, o tych zwierzątkach zawsze miło poczytać. A wy znacie inne literackie piesełki? :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz