środa, 19 sierpnia 2015

13 ciekawostek o rodzinach królewskich

Myśląc o monarchii zazwyczaj mamy przed oczami angielską królową Elżbietę II i ewentualnie resztę Windsorów. Raczej nieszczególnie interesują nas losy innych europejskich dynastii, a przecież w wielu krajach Starego Kontynentu i w odlegleszych nam częściach globu jest to wciąż aktualne zjawisko. Dlatego we wpisie można spodziewać się miksu informacji z różnych rodzin królewskich.
Swoją drogą nie miałam pojęcia jak prężnie działa "królewska" blogosfera! W Internecie można znaleźć mnóstwo blogów prowadzonych przez fanów monarchii.

1. Zacznijmy od tego, że angielskiej królowej i pozostałych członków rodziny królewskiej absolutnie nie wolno dotykać. Wielkie faux pas popełniła amerykańska Pierwsza Dama Michelle Obama przyjacielsko poklepując po plecach Elżbietę II w trakcie oficjalnego spotkania.
http://i.dailymail.co.uk/i/pix/2009/04/02/article-1166490-043D5FB6000005DC-870_634x407.jpg
2. Japońscy następcy tronu nie mogą opuszczać terenu pałacu. Towarzyszkę życia wybierają na podstawie otrzymanego portfolio. Oczywiście kandydatki muszą spełniać szereg warunków. Książę ma na wybór jakieś 3 minuty. (SIC!)
3. Ceremonia ślubna na japońskim dworze cesarskim diametralnie różni się od tych, które znamy. Panna młoda ma na sobie dwanaście kimon nałożonych jedno na drugie. Przez dwa dni rytuałów nie może jeść ani pić, aby nie odczuwać potrzeb fizjologicznych niemożliwych do zaspokojenia. Poniżej zdjęcie, żeby nie było, że ściemniam:
http://royalista.com/wp-content/images/106513/full/1433853859/crown-prince-naruhito_crown-princess-masako_anniversary_special-occasions--h=500.jpg
4. Księżna Danii, Maria jest rodowitą Australijką. Ona i duński następca tronu, książę Fryderyk poznali się podczas letnich Igrzysk Olimpijskich w Sydney. Ciekawe jak Fryderykowi udało się przekonać Marię do tak drastycznej zmiany klimatu? ;) Warto dodać, że Maria musiała w błyskawicznym tempie nauczyć się języka duńskiego.
5. Suknia ślubna księżnej Katarzyny (no okej, Kate) powstawała w iście rygorystycznych warunkach: krawcy myli ręce co 30 minut, by strój był nieskazitelnie czysty, natomiast igły zmieniano co trzy godziny, żeby zachować idealną ostrość.
http://pobieramysie.pl/upload/kate1.jpg
6. Pełne imię i nazwisko króla Filipa VI z Hiszpanii brzmi: Felipe Juan Pablo Alfonso de la Santísima Trinidad y de Todos los Santos de Borbón y de Grecia. Uff!
7. Król Holendrów Wilhelm Aleksander oświadczył się żonie (Argentynce) w języku angielskim, ponieważ bał się, że ta nie zrozumie, gdy zaproponuje jej ślub w języku niderlandzkim.
8. Duńska królowa Małgorzata II jest ogromną fanką „Władcy pierścieni”. Poza tym, nie używa e-maila, telefonu komórkowego ani karty płatniczej.
9. Na zaproszenie prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza, na jeden z meczów Euro 2012 przyjechał Książę Monako Albert II Grimaldi.
10. Żona hiszpańskiego władcy, królowa Letycja zdradziła, że Ryszard Kapuściński należy do jej ulubionych autorów.
11.  Act of Settlement z 1701 roku zakazuje następcom tronu brytyjskiego małżeństw z katolikami pod groźbą utraty praw do tronu. To prawo jest niezmienione i obowiązuje do dziś.
12. Każdy członek rodziny królewskiej posiada swój monogram. Poniżej przykłady monogramów ze Szwecji i Norwegii:
 http://i.c.dk/kh/gfx/local/monogrammer.gifhttp://www.kungahuset.se/images/18.4a3da1313658e148c32a9f/1390581479508/Kungliga-monogram-2012.jpg
13. Zgodnie z tradycją każda królewska panna młoda ze Szwecji nosiła w dniu ślubu Cameo Tiara. Niestety w 2013 roku księżniczka Magdalena zerwała z tą tradycją i włożyła Modern Fringe Tiara. Podobno tiary są bardzo ciężkie i powodują ból głowy.
http://3.bp.blogspot.com/-1L-NCL_cESc/T0b_bQHqJUI/AAAAAAAAGSs/CplUI4tSZug/s1600/CameoTiaraWeddings.jpg
http://img2.timeinc.net/people/i/2015/royals/gallery/wedding-tiara/princess-madeline-435.jpg
No, na razie chyba wystarczy, chociaż monarchie to temat rzeka, za którym osobiście przepadam. :) Tekst powstał w oparciu o książkę "Kopciuszek współczesny" Agathe Godard, a także wiele innych artykułów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz